Технологічна картауроку з навколишнього світу

Тема уроку: " Як людина рухається.

Мета уроку: Формувати нові анатомо-фізіологічні поняття про значення опорно-рухової системи, про будову та особливості скелета людини, про суглоби, властивості кісток, основні групи м'язів, про роботу м'язів.
Плановані результати уроку:

Метапредметні (розвиваючі):

  • Комунікативні:вміння слухати та розуміти інших; будувати мовленнєве висловлювання відповідно до поставлених завдань; оформляти свої думки у усній формі; вміння працювати у парі та у групах.
  • Регулятивні: вміння висловлювати своє припущення з урахуванням роботи з матеріалом підручника; оцінювати навчальні дії відповідно до поставленого завдання; прогнозувати майбутню роботу (складати план.).
  • Пізнавальні: вміння отримувати інформацію із схем, ілюстрацій, текстів; представляти інформацію як схеми; виявляти сутність, особливості об'єктів; на основі аналізу об'єктів робити висновки; узагальнювати та класифікувати за ознаками.

Предметні (освітні):розкривати нові анатомо-фізіологічні поняття про значення опорно-рухової системи, про будову та особливості скелета людини, про суглоби, властивості кісток, основні групи м'язів, про роботу м'язів.

Особистісні (виховні):вміння виявляти своє ставлення до героїв;

висловлювати свої емоції; оцінювати вчинки відповідно до певної ситуації; формуємо мотивацію до навчання та цілеспрямованої пізнавальної діяльності.

Основні методи:наочні, словесні, практичні, контроль, самоконтроль.

Форми організації пізнавальної діяльності учнів:фронтальна, групова.
Обладнання: мультимедійний проектор, підручник, робочий зошит.
Оформлення дошки:

Презентація

План уроку:

Етап уроку

Регламент

Орг.момент

Актуалізація знань

Постановка проблеми уроку

5 - 7

Введення нового знання

Первинне закріплення знань

Підсумок уроку. Рефлексія

Етапи

Діяльність вчителя та учнів

Формовані УУД

орг. момент

Здрастуйте, хлопці! Наш урок почнемо з висловлювання: Один розум добре, а два краще.

Як ви розумієте цей вислів?

Сьогодні на уроці спробуємо зробити нове відкриття. Бажаю вам успіху!

Згадаймо два кроки навчальної діяльності. З чого почнемо урок? (З повторення.)

Пізнавальні УУД

Розвиваємо вміння отримувати інформацію із схем, ілюстрацій, текстів.

Подавати інформацію у вигляді схеми.

Виявляти сутність, особливості об'єктів.

На основі аналізу об'єктів робити висновки.

Узагальнювати та класифікувати за ознаками.

Комунікативні УУД

Розвиваємо вміння слухати та розуміти інших.

Будувати мовленнєве висловлювання відповідно до поставлених завдань.

Оформляти свої думки у усній формі.

Уміння працювати у парі та у групах.

Особистісні результати

Розвиваємо вміння виявляти своє ставлення до героїв,

Висловлювати свої емоції.

Оцінювати вчинки відповідно до певної ситуації.

Формуємо мотивацію до навчання та цілеспрямованої пізнавальної діяльності.

Регулятивні УУД

Розвиваємо вміння висловлювати своє припущення з урахуванням роботи з матеріалом підручника.

Оцінювати навчальні дії відповідно до поставленого завдання.

Прогнозувати

Майбутню роботу (складати план.)

Актуалізація знань

Що таке система органів? (Організм людини складається з груп органів. Групу органів, пов'язаних один з одним і спільно виконують загальне завдання в організмі, називають системою органів.)

З якими системами ми познайомилися з вами?

Із чого складається опорно-рухова система? (Зі скелета і м'язів.)
- Навіщо служить? (Служить опорою тілу, дозволяє йому рухатися та захищає внутрішні органи.)

Постановка проблеми уроку

Прочитайте слова Олени на сторінці 16.

Які міркування вона висловила? (Як же ми ходимо?)

Яку суперечність ви помітили у її словах?

(Тіло людини не може спиратися на м'язи, а жорсткі кістки сковують рух.)

Що ми знаємо для відповіді? Як тварини рухаються? Які органи беруть участь у їхньому русі? (Для пересування у тварин є спеціальні органи: плавники у риб, кінцівки у звірів, крила у птахів. Під час руху тварини спираються на середовище, в якому живуть.)

- Який скелет буває у тварин? Наведіть приклади. (Скелет буває зовнішній, наприклад, у комах, і внутрішній – у риб, земноводних та інших тварин.)

– Які групи речовин можна зустріти у живих організмах? Як вони туди попадають? (Органічні та мінеральні речовини. Організми отримують їх вчасно харчування та дихання.)

- Із чого складається опорно-рухова система людини? (Зі скелета і м'язів.)

– Яку роль відіграє ця система в організмі людини? (Допомагає рухатись, захищає внутрішні органи, створює опору для тіла.)

– Про що сьогодні йтиметься на уроці? Яка його тема? (Як людина рухається)

Введення нового знання

- Давайте познайомимося з будовою скелета людини докладніше. (Завдання на малюнку на с. 17.) Які частини можна виділити в скелеті людини?

- З чого складаються ці частини?

– Яке значення мають ці частини кістяка?

– Яку основну роль виконує весь скелет? (Опорну.)

– Якщо скелет виконує роль опори, то які властивості мають мати кістки, що утворюють його? (Кістки повинні бути міцними, міцними, жорсткими.)

Перевіримо ваші версії за допомогою підручника. Малюнки на с. 16. Велика гомілкова кістка у вертикальному положенні може витримати вантаж у 1500 кг, хоча її маса всього 0,2 кг.

– Якщо кістки такі міцні, чому трапляються переломи? (Переломи трапляються, якщо неправильно розподілене навантаження на кістки скелета.)

Завдання 3 на с. 6 робочого зошита. Виконують завдання.

– Чому виникає викривлення хребта? (Через неправильне положення тіла, наприклад, за партою.)

- Як кістки з'єднуються один з одним? Щоб відповісти на це питання, проведіть спостереження:

  1. Поверніть голову праворуч, ліворуч;
  2. Поверніть тулуб праворуч, ліворуч;
  3. Зігніть і розігніть руку, ногу;

– розгляньте малюнок на с. 18: як з'єднані кістки черепа?

– Порівняйте результати своїх спостережень. Спробуйте пояснити їх (версії, перевірка за допомогою тексту підручника).

– Кістки скелета з'єднуються рухомо чи напіврухливо. Така сполука дає людині можливість вільно рухатися. Кістки черепа з'єднуються нерухомо, оскільки вони захищають головний мозок.

– Якби опорно-рухова система складалася лише з одного скелета, чи змогли б ми рухатися? (Ні, тому що кістки тверді.)

– Щоб з'ясувати роль м'язів в організмі, проведемо спостереження: зігніть руку у лікті та знайдіть м'язи. Визначте на дотик, які вони, як поводяться при згинанні та розгинанні руки.

– М'язи мають дві основні якості: еластичність і збудливість. Еластичність дозволяє їм подовжуватися та коротшати. Розслаблений м'яз - м'який, працюючий - твердий. А збудливість надає особливої ​​чутливості м'язів до нервових імпульсів та зовнішніх подразників, таких як уколи, зміна температури навколишнього середовища.

Існує такий стан м'язів як м'язовий тонус. Воно є легкою напругою м'язів у період спокою. Така напруга дозволяє підтримувати тіло, коли ти нерухомий і відпочиваєш.

Давайте зробимо висновок.

Виконують завдання, конструюють суглоб.

– Як ми відповімо на запитання уроку? (Скорочення м'язів змінює положення кісток. Таким чином ми здійснюємо рух.)

Ι. Актуалізація знань та постановка навчальної проблеми.

Обговорення творчих питань минулого уроку (інтелектуальна розминка).

– Прочитайте слова Олени на с. 16. Які міркування вона висловила? Яку суперечність ви помітили у її словах? Яке у вас виникає запитання?

– Тіло людини не може спиратися на м'язи, а тверді кістки сковують рух.

Яку роль у русі грають м'язи та кістки?

– Що ми знаємо для відповіді? Як тварини рухаються? Які органи беруть участь у їхньому русі? (Для пересування у тварин є спеціальні органи: плавники у риб, кінцівки у звірів, крила у птахів. Під час руху тварини спираються на середовище, в якому живуть.)

- Який скелет буває у тварин?

Наведіть приклади. (Скелет буває зовнішній, наприклад, у комах, і внутрішній – у риб, земноводних та інших тварин.)

- Із чого складається опорно-рухова система людини? (Зі скелета і м'язів.)

– Яку роль відіграє ця система в організмі людини?

– Допомагає рухатись, захищає внутрішні органи, створює опору для тіла.

– Які групи речовин можна зустріти у живих організмах? Як вони туди попадають? (Органічні та мінеральні речовини. Організми отримують їх у

час живлення та дихання.)

– Про що сьогодні йтиметься на уроці? Яка його тема?

- "Як людина рухається?"

Давайте складемо план роботи на основі цих питань.

План

Вчитель разом із дітьми складає план уроку.

– Що ми зараз із вами робили? (Планували нашу діяльність.)

-Яке вміння формували?

ΙΙ. Спільне відкриття знань

1. Робота у підручнику.

- Давайте познайомимося з будовою скелета людини докладніше. (Завдання на малюнку на с. 17.) Які частини можна виділити в скелеті людини?

- З чого складаються ці частини?

– Яке значення мають ці частини кістяка?

Відповідають питання вчителя.

– Яку основну роль виконує весь скелет? (Опорну.)

– Якщо скелет виконує роль опори, то які властивості мають мати кістки, що утворюють його?

Версії та гіпотези, перевірка за допомогою тексту підручника.

(Кістки повинні бути міцними, міцними, жорсткими.)

– Малюнки на с. 16. Велика гомілкова кістка у вертикальному положенні може витримати вантаж у 1500 кг, хоча її маса всього 0,2 кг.

– Якщо кістки такі міцні, чому трапляються переломи? (Переломи трапляються, якщо неправильно розподілене навантаження на кістки скелета.)

2. Робота у робочому зошиті.

Завдання 3 на с. 6 робочого зошита. Виконують завдання.

– Чому виникає викривлення хребта? (З причини неправильного

становища тіла, наприклад, за партою.)

- Як кістки з'єднуються один з одним? Щоб відповісти на це питання, проведіть спостереження:

- Поверніть голову вправо, вліво;

- Поверніть тулуб праворуч, ліворуч;

- Зігніть і розігніть руку, ногу;

– розгляньте малюнок на с. 18: як з'єднані кістки черепа?

– Порівняйте результати своїх спостережень. Спробуйте пояснити їх (версії, перевірка за допомогою тексту підручника).

Проводять спостереження.

– Кістки скелета з'єднуються рухомо чи напіврухливо. Така сполука дає людині можливість вільно рухатися. Кістки черепа з'єднуються нерухомо, оскільки вони захищають головний мозок.

– Якби опорно-рухова система складалася лише з одного скелета, чи змогли б ми рухатися? (Ні, тому що кістки тверді.)

– Щоб з'ясувати роль м'язів в організмі, проведемо спостереження: зігніть руку у лікті та знайдіть м'язи. Визначте на дотик, які вони, як поводяться при згинанні та розгинанні руки.

Спостерігають.

– М'язи можуть бути м'якими та твердими залежно від того, яку роботу вони виконують.

Розслаблений м'яз – м'який, працюючий – твердий.

Завдання до малюнків на с. 18–19.

Конструювання моделі суглоба.

Виконують завдання, конструюють суглоб.

– Як ми відповімо на запитання уроку?

- Скорочення м'язів змінює положення кісток. Таким чином ми здійснюємо рух.

– Який був рівень завдання?

Зараз ми разом із … (ім'я учня)

– Що ми зараз робили?

- Які вміння формували?

ΙΙΙ. Самостійне застосування знань.

1. Робота у підручнику.

Запитання на с. 19. Звернути увагу на питання 3, можна запропонувати хлопцям скласти пам'ятку.

Відповідають на запитання.

2. Робота у робочому зошиті.

Завдання з робочого зошита на вибір.

Виконують завдання.

Питання до учня, який виконував роботу (початок формування алгоритму самооцінки):

- Що тобі треба було зробити?

- Чи вдалося тобі виконати завдання?

- Ти зробив все правильно чи були недоліки?

- Ти склав усе сам чи з чиєюсь допомогою?

– Який був рівень завдання?

– Які вміння формувалися під час виконання цього завдання?

Зараз ми разом із … (ім'я учня)вчилися оцінювати свою роботу.

3. Перевірочна робота № 2 .

Завдання, які викликали в дітей віком труднощі, після зауважень вчителя чи однокласників можна виконати ще раз як іншого варианта.

V. Підсумок уроку.

– Обмін думками щодо результатів виконання завдань.

- Як людина рухається?

– Яку роботу ми зараз виконували?

– Чого навчилися?

- Хто з нею справлявся легко?

- Кому поки що було важкувато?

- Хто або що вам допомогло впоратися?

– Хто задоволений сьогодні своєю роботою?

– Хто хотів би щось виправити? Що? що потрібно для цього зробити?

- Яку б позначку ви собі поставили?

Конспект уроку з навколишнього світу у 4 класі.

Вчитель: МОУ «Новокошкульська середня загальноосвітня школа» Шпакова Тамара Іванівна.

Тема уроку : Як людина рухається?

Цілі і завдання: 1) сформувати у молодших школярів загальне уявлення про скелет; познайомити з особливостями будови; показати значення правильної постави, дати правила формування.

2) розвивати комунікативні якості учнів: вміння шукати і передавати інформацію, організовувати себе виконання поставленої завдання, виконувати соціальну роль групи і колективі, співпрацювати під час вирішення навчальних завдань, використовувати сучасні інформаційні технологии.

3) виховання доброзичливого ставлення до своїх товаришів, розвиток мотивації до здорового способу життя, сприяти формуванню пізнавальних інтересів учнів, їхньої соціальної активності.

Ресурси уроку (обладнання): мультимедіа, макет скелета, підручник, роздатковий матеріал «розбірна модель скелета», пам'ятки (на рецензування відповідей товариша), «Гора Знань» та пики – на етапі рефлексії.

Ключові поняття: "суглоб", "м'язи".

Тип уроку: Оволодіння новими знаннями та освітніми компетенціями

Хід уроку.

I .Організаційний момент.

Вчитель:

Даний дзвінок

Діти:

Починається урок!

(розмова вчителя з дітьми про готовність їх до роботи)

II . Мотивація уроку.

Хлопці, я дуже рада зустрічі з вами у вашій прекрасній школі. А коли вона була збудована? Історію школи – то знаєте? А з чого починалося будівництво школи чи іншої будівлі? (З фундаменту).

- Фундамент – це опора будь-якої будівлі, вашої оселі. (слайд)

А як ви вважаєте, опорою організму людини – що є? (Кістки та м'язи, які складають опорно - рухову систему людини).

III . Актуалізація теми.

А) Мозковий штурм.

Хлопці, які асоціації (уявлення, уяви) виникають у вас за слова «опорно – рухова система»? (Діти відповідають – якась опора, рушійна механізм).

У вас на столі лежать листочки. Напишіть ваші уявлення, а хто бажає – намалюйте. Обговоріть у групі (з 4 – 5 осіб), що у вас вийшло. Потім кожна група, (1 людина з неї), захищає міні - проекти.

(Вивісити на дошку. Висновок: у всіх проектах йдеться про одне й те саме: про опору. А ми говоритимемо про те, що є опорою для тіла людини.

IV . Спільне цілепокладання.

Напевно, ви вже здогадалися, про що йтиметься на уроці. У нас є можливість придумати тему уроку. Допоможіть мені будь-ласка. У кого вже є пропозиції? Я уважно вислухаю вас та назвемо тему уроку. (Діти висловлюються, тема уроку: «Як людина рухається?» з'являється на мультимедіа)(Слайд).

А) Сінквейн. (це означає «стрункий», «лаконічний», стислість – сестра таланту)

1) -Хлопці, як одним словом (іменником) можна назвати нашу тему уроку? (Рух)(слайд)

2) Придумаємо 2 прикметники до слова «Рух». Які? (рух-швидкий, рух (який?) – красивий……)(слайд)

3) Які дії можна рухом вчиняти? (плавати, танцювати, стрибати…..)(слайд)

4) А тепер придумаємо фразу з 4 слів, з яких можна буде зрозуміти ставлення до нашої теми? (Наприклад, рух – це здоровий образжиття). (слайд )

5) Підберемо синонім до слова «Рух». (Дія, переміщення...) (Слайд).

V. Вивчення нового матеріалу.

- А тепер, хлопці, я попрошу вас усіх підвестися. Яку дію ми вчинили? А ви коли вставали, відчули, що у вашому організмі щось відбувалося? (сідають)

Хлопці, промацайте у себе голову, руки, ноги, груди. Поторкайте правою рукою долоню своєї лівої руки. Ви відчули під шкірою кістки та м'язи?

Якби у тебе не було кісток і м'язів, ти був би м'яким, як медуза. Чи міг би ти стояти? Забудь про це! Ходити? Ніколи!

Зараз ми подивимося слайд, а ви подумайте над питанням: яке призначення кісток скелета?

(слайд )(З'являється на мультимедіа скелет людини. Диск:«Велика дитяча енциклопедія». Диктор називає частини скелета.)

- Яке призначення кісток скелета? (захищати внутрішні органи, а хребет і кістки ніг разом із скелетними м'язами і суглобами дають тобі можливість стояти і ходити.)

В) Робота зі словником.

Нам зустрілися нові поняття : м'яз та суглоб. (слайд)

Що означає поняття «м'яз»? Існує таке пояснення, що м'яз – це мишка, яка бігає під шкірою.

Скелетний м'яз прикріплений до одного кінця кістки і тягнеться вздовж її поверхні. Потім вона проходить через суглоб та прикріплюється до іншої кістки. А що таке «суглоб»? Знайдіть у словничку визначення цього поняття. (Стор. 159) .

Є м'яз – згинач та м'яз – розгинач. Вони працюють узгоджено. Якщо м'яз – згинач скорочується, то м'яз – розгинач розслаблюється, і навпаки. Це дозволяє нам здійснювати з допомогою рук найрізноманітніші руху: писати, малювати, будувати та інших.

М'язи спини та ніг масивніші, ніж м'язи рук. Адже їм доводиться утримувати все тіло у вертикальному положенні. Звичайно, ви будете праві, якщо скажете, що велику роль у цьому відіграє хребет.

Б) Прослуховування міні-повідомлень. Робота з пам'ятками.

Зараз прослухаєте міні-повідомлення товаришів, я роздам вам пам'ятки – рецензії на їхню відповідь. Ваше завдання: прослухати повідомлення та за пам'ятками проаналізувати відповідь.

(Повідомлення про хребта, про поставу, плоскостопість).

(Після кожного виступу хлопці дають рецензію на відповідь товариша).

Фізмінутка.

Прошу всіх рівно встати, ……..

Буквою Л розставимо ноги,

Немов у танці – руки в боки,

Нахилилися вліво, вправо,

Ліворуч, праворуч,

Ліворуч, праворуч, виходить на славу!

Г) Упорядкування групових міні- проектів на тему: «Як уникнути викривлення хребта?». ( слайди).

А тепер, хлопці, давайте попрацюємо з вами. Ваше завдання зараз по групам розробити та захистити свої міні-проекти на тему: Як уникнути викривлення хребта?

Хлопці, міні-проект – наприклад, вигадати правило на таку тему. Може малюнок намалюєте або придумаєте фізичну вправу і т.д. Але не забувайте, мені б дуже хотілося, щоб ви проявили якнайбільше активності та творчості. (7 хв.)

Захист.

А тепер захист у нас складатиметься з того, що хтось із групи висловить вашу спільну думку щодо свого міні – проекту. (3 групи по рядах).

- (Розсідаємось тихенько по своїх місцях).

VI . Закріплення. Давайте пограємо. І тим самим ми закріпимо з вами наше загальне уявлення про скелет та особливості його будови.

а) Робота в парах. (Збирають розбірну модель скелета, а 2 учня біля дошки збирають частини макета скелета).

Діти, давайте подивимося, що у вас вийшло. (Скелет)

VII . Рефлексія.

А)Хлопці перед вами лежать пики. Тепер я хотіла б побачити, як ви оцінюєте свою роботу на уроці. Покажіть пику, яка відповідає вашому настрою, враженню.

- Що нового на уроці впізнали?(кісткова та м'язова системи дають опору тілу людини і допомагають їй рухатися і що кістки захисну функцію виконують для внутрішніх органів).

Хлопці, на дошці перед вами-Гора знань. Як ви вважаєте, ви все зрозуміли на уроці? Отже, ви вже на вершині знань - ставите прапорець на вершину гори.

Якщо ви трохи утруднюєтеся, але ви всі - таки зрозуміли той матеріал, який був на уроці - значить, прапорець ставите на середину гори.

Якщо нічого не зрозуміли – прапорець біля підніжжя гори.

Я бачу, що ви справді зрозуміли тему нашого уроку.

Я задоволена вашою роботою; ті, хто піднявся на вершину гори, може сміливо ставити «5».

VIII. Завдання додому. (слайд)

    зробити подушечку з камінчиками (за бажанням) для масажу стоп і принести до школи для вправ з профілактики плоскостопості.

Частини скелета: череп, хребет, грудна клітка, ребра, кістки тазу, кисть, стегно, гомілка, стопа. У кісток два призначення: перше, кістки захищають уразливі та м'які органи нашого тіла. Наприклад, наш череп, що складається з міцно з'єднаних між собою кісток, є надійним захисним шоломом для нашого мозку (рис. 2).

Рис. 2. Череп та мозок людини ()

Хребетскладається з маленьких кісток - хребців(Рис. 3).

Рис. 3. Хребет ()

Посередині кожного хребця є невеликий отвір, тому що хребці розташовуються один над іншим, то отвори знаходяться один під одним і всередині хребта утворюється довгий канал, в якому захований спинний мозок(Рис. 4).

Рис. 4. Спинний мозок ()

Хребет захищає спинний мозок, що знаходиться всередині нього, який являє собою товстий пучок нервів, а міцна грудна клітиназ ребер охороняє наше серце та легені (рис. 5).

Рис. 5. Грудна клітка ()

Друге призначення кісток: хребет та кістки ніг разом зі скелетними м'язами та суглобами дають людині можливість стояти та ходити. Суглоб- це рухливе з'єднання кісток.

Для того щоб відчути, якими є м'язи на дотик, можна, наприклад, пальцями лівої руки взяти верхню частину правої руки і кілька разів зігнути і розігнути руку в лікті. Цікаво, що назва « м'язи» походить від слова musculus, що означає " миша»(Рис. 6).

Рис. 6. М'язи людини ()

Вченим, які вивчали будову тіла людини, скорочення м'язів нагадувало бігання мишки під шкірою. Вони нарахували в тілі людини понад шістсот м'язів. М'язова тканина складається із клітин. М'язова клітка довга, вузька і нагадує волокно. Так, при згинанні та розгинанні руки скелетний м'яз прикріплений до одного кінця кістки і тягнеться вздовж її поверхні. Потім вона проходить через суглоб і прикріплюється до іншої кістки, при цьому тягне за собою кістки, до яких прикріплена. М'язи можуть розтягуватися (подовжуватися) і скорочуватися (ставати коротшими).

Розглянемо малюнки зігнутої та розігнутої у ліктьовому суглобі руки (рис. 7).

Рис. 7. Малюнки зігнутої та розігнутої у ліктьовому суглобі руки ()

Знайдемо м'яз-згинач, м'яз-розгинач та місця їх прикріплення. М'яз-згинач і м'яз-розгинач - це два протилежно діючі механізми, які працюють узгоджено. Якщо м'яз-згинач стискається, то м'яз-розгинач розслаблюється, і навпаки. Це дозволяє нам виконувати за допомогою рук різні рухи: писати, малювати, в'язати, будувати, підтягуватися на турніку і т. д. А м'язи спини і ніг масивніші, ніж м'язи рук, адже їм доводиться утримувати все тіло у вертикальному положенні. Але, безумовно, чималу роль цьому грає хребет.

Хребет може витримувати великі навантаження у вертикальному положенні, однак навіть найменші навантаження, які зазнає хребта при неправильній поставі, можуть призвести до його викривлення. При неправильній поставі у дитини, яка день у день сидить або працює в неправильній позі, хребет, який росте разом із організмом, починає викривлятися, не витримуючи ваги тіла (мал. 8).

Рис. 8. Неправильна постава дитини ()

Для того, щоб уникнути викривлення хребта, потрібно, перш за все, стежити за своєю поставою, не горбитися. Можна перевірити правильність своєї постави таким чином: потрібно стати до зачинених дверей так, щоб потилиця, лопатки, п'яти та кінчики мізинців, опущених і притиснутих до тіла, рук стосувалися поверхні дверей (рис. 9).

Рис. 9. Перевірка правильності постави ()

Стояти так довго складно, але це одна з нескладних фізичних вправ, яка може виконувати щоранку протягом п'яти хвилин не лише дитина, а й доросла. Правильна постава не дається нам від народження, вона виробляється протягом життя (мал. 10).

Рис. 10. Правильна постава ()

Цікавим є той факт, що кістки людини складаються з живих клітин. Як і всі живі клітини, клітини кісткової тканини можуть поділятися. Усім відомо, що у людини після перелому руки чи ноги кістки зростаються. Якби кісткова тканина не складалася з живих клітин, цього не відбувалося б. А ще зі зростанням у дитини збільшується товщина та довжина кісток, а дорослі не ростуть тому, що у них немає хрящів. Особливість скелета дітей – це хрящі, які набагато м'якші, ніж кістки. Хрящі мають чарівну здатність перетворювати маленьких на великих. У перші тижні життя дитини його скелет майже цілком хрящовий. Хрящі м'які, гнучі, неміцні, їх легко можна пошкодити. Скелет дитини стрімко зростає, і поступово у хрящовій тканині з'являються окремі острівці справжньої твердої кістки. Кісткові ділянки з роками збільшуються, а хрящові зменшуються, і це призводить до затримки їх зростання (рис. 11).

Рис. 11. Зміна кісток із віком ()

Як і будь-яким клітинам людського організму, клітинам кісток необхідна кров, яка приносить їм кисень і поживні речовини. Кров надходить до клітин кісток по кровоносних судин, які проходять через спеціальні отвори (рис. 12).

Рис. 12. Будова кістки ()

Цікаво, що багато кісток мають усередині порожнину, завдяки якій кістки такі легкі. Усередині порожнини кістки знаходиться кістковий мозок (рис. 13),

Рис. 13. Будова кістки ()

який виробляє клітини крові: червоні кров'яні клітини, що переносять кисень (рис. 14),

Рис. 14. Червоні кров'яні клітини.

та білі кров'яні клітини, які допомагають нашому організму боротися з мікробами та хворобами (рис. 15).

Рис. 15. Білі кров'яні клітини.

Сьогодні на уроці ми говорили про опорно-руховий апарат людини та з'ясовували призначення кістково-м'язової системи.

Список літератури

  1. Вахрушев А.А., Данилов Д.Д. Навколишній світ 3. - М: Баллас.
  2. Дмитрієва Н.Я., Козаков О.М. Навколишній світ 3. - М: ІД «Федоров».
  3. Плєшаков А.А. Навколишній світ 3. - М: Просвітництво.
  1. Festival.1september.ru ().
  2. Ucheba-legko.ru ().
  3. Anatomus.ru().

Домашнє завдання

  1. Підготуйте невелике повідомлення про опорно-руховий апарат людини та обговоріть його зі шкільним учителем.
  2. Намалюйте скелет людини і підпишіть її складові.
  3. * Складіть кросворд про опорно-руховий апарат людини.

ЯК ЛЮДИНА РУХАЄТЬСЯ Цілі: 1. Формувати нові анатомофізіологічні поняття: значення опорно-рухової системи, будова та особливості скелета людини, суглоби, властивості кісток, основні групи м'язів, робота м'язів; гігієнічні поняття: перша допомога при травмах, значення спорту для правильного формування скелета та м'язів, правила запобігання викривленню хребта. 2. Розвивати пізнавальний інтерес до предмета. Обладнання: схеми, що ілюструють будову опорнорухової системи; навчальний посібник"Скелет" з кабінету біології; дерев'яні бруски з отворами, гвинтами та гайками та пружини для моделювання суглобів. Ходрока I. Організаційний момент. ІІ. Постановка проблеми та актуалізація знань. Проблемна ситуація. Читання висловлювання на с. 6. Питання: Як ми ходимо? Актуалізація. Перш ніж відповісти на проблемне питання, учні згадують, що вони вже знають про це. Вчитель. Як тварини рухаються? Які органи при цьому беруть участь? Діти. Тварини мають здатність рухати одні члени свого тіла щодо інших. У багатоклітинних тварин головними органами, що призводять тіло до руху, є м'язи. Вчитель. Який скелет буває у тварин? Діти. Якщо тварина має жорсткий скелет, у ньому для руху мають бути рухливі суглоби. Вчитель. Із чого складається опорно-рухова система людини? Діти. Зі скелета і м'язів. Учні визначають тему уроку. Діти. Сьогодні на уроці ми дізнаємось, як людина рухається. ІІІ. Спільне відкриття знань. Вчитель. Давайте познайомимося з будовою скелета докладніше. (Завдання на с. 17). Вчитель. Які частини можна виділити у скелеті людини? Діти. Череп, плечовий пояс, грудна клітка, хребет, тазовий пояс, скелет, ноги. Вчитель. З чого складаються ці частини? Діти. З кісток черепа, хребців, ключиці, плеча, ребер, кісток передпліччя, кісток кисті, стегна, кісток гомілки, кісток стоп. Вчитель. Яке значення мають ці частини? Діти. Череп захищає головний мозок, хребет створює опору всьому скелету, плечовий пояс забезпечує міцне та рухоме з'єднання рук з тулубом, грудна клітка захищає серце та легені, тазовий пояс дає опору внутрішнім органам, скелет ноги забезпечує міцність та рухливість ноги. Вчитель. Яку основну роль виконує весь скелет? Діти. Служить опорою нашому тілу. Вчитель. Якими властивостями повинні мати кістки, що утворюють скелет? Діти. Кістки мають бути міцними. Робота із малюнком на с. 18. «Велика гомілкова кістка у вертикальному положенні може витримати вантаж у 1500 кг, хоча її маса всього 0,2 кг». Вчитель. Чому трапляються переломи? Діти. Переломи трапляються при неправильних навантаженнях. Робота із завдання на с. 18–19. Діти розглядають малюнки та вигадують підписи до них у вигляді порад. Вчитель. Чому виникає викривлення хребта? Діти. Неправильне становищехребта. Вчитель. Як кістки з'єднуються один з одним? Діти. Суглобом, м'язами, сухожиллями. Вчитель. Якби опорно-рухова система складалася тільки з одного скелета, змогли б ми рухатися? Діти. Ні. Вчитель. Яка роль м'язів у організмі? Діти. М'язи - органи тіла, здатні скорочуватися і приводити наше тіло до руху. Вчитель. Як ви вважаєте, чи достатньо одного м'яза, щоб змусити нормально рухатися кістки, з'єднані в суглобі? Діти. Ні. Недостатньо. Практична робота. Конструювання моделі суглоба. Учні повинні пов'язати функції кісток із дерев'яними брусками на моделі, а функції м'язів – із пружиною. Вчитель. Чому люди вважають за краще носити тяжкості на спині? Діти. М'язи спини та ніг розвинені сильніше, ніж м'язи рук. Адже їм доводиться утримувати все тіло у вертикальному положенні. Тому люди вважають за краще носити тяжкості на спині. IV. Самостійне застосування знань. Учні вирішують кросворд. 6С У 3Ч 4П 5Б З 1С 2К О Л Е Т Е Д А Т О Р О С Е Ч Р В П Т П О О А І 1. Частина скелета, опора для ноги. 2. Складова частина скелета. 3. Відділ кістяка, що захищає мозок. 4. Частина кістяка руки. 5. Частина кістяка ноги. 6. Рухливе з'єднання кісток. Вчитель. Які органи захищені різними відділами скелета? Діти. Череп захищає мозок. Грудна клітка захищає легені та серце. Тазові кістки захищають нирки та сечовий міхур. Хребет захищає спинний мозок. V. Підбиття підсумків. Вчитель. Як людина рухається? Діти. Поєднання твердих кісток та еластичних м'язів може забезпечити рух такої великої істоти, як людина. Домашнє завдання. Питання із зірочкою до теми 3.