Знайомство зі звуком (а) та літерою А.

Мета: познайомити дітей із гласним звуком а та літерою А. Вчити підбирати слова зі звуком а на початку, середині та наприкінці слова. Дати перше уявлення про голосний звук. Розвивати дрібну моторику, орієнтування на аркуші з похилими лініями під час друкування літери А.

Обладнання: лялька, картинки: Айболіт, кавун, автобус; малюнок із зображенням літери А, олівці червоного кольору, прості олівці, рахункові палички, м'яч.

Хід заняття

Оргмомент

Хлопці, у нас у гостях сьогодні лялька. Її звати Аня. Вона приготувала вам завдання.

Що називають звуком? (це те, що ми вимовляємо та чуємо)

Що називають літерою? (це те, що ми пишемо і бачимо)

- Відгадайте загадки.

Що за диво – синій будинок!

Дітлахів багато в ньому.

Носить взуття з гуми

І харчується бензином. (Автобус)

Всіх на світі він добріший,

Лікує він хворих звірів,

І одного разу з болота

Витяг він бегемота.

Він відомий, відомий.

Це доктор.... (Айболіт)

Він великий, як футбольний м'яч,

Якщо дозріває, всі задоволені,

Такий приємний він на смак.

А звати його ... (кавун)

Який звук ви чуєте у цих словах?

Правильно чується звук «А».

Давайте разом скажемо звук "А".

Широко рота відкриваємо

Ляльку ласкаво качаємо. (Вимовляють індивідуально і хором, з різною силою голосу – тихіше, голосніше.)

Рот широко відкрито.

Губи спокійні (не напружені та не округлені).

Кінчик язика знаходиться у нижніх зубів, язик плоский.

Коли ми вимовляємо звук, як виходить із ротика повітря? (легко, вільно)

Чи є перешкода? (повітря не зустрічає перешкоди)

Якщо при вимові звуку повітря з рота виходить легко і вільно, не зустрічає перешкод, такий звук називається голосним.

Яким кольором він позначається?

Гра «Клопни в долоні, якщо почуєш звук «А»:

а, у, о, а, ы, і, а, е, у, а.

ом, уф, ам, ур, ат, іт, ик, ар, ау, ок

сом, кіт, рак, абетка, ананас, ангел, індик, Англія, розумний, овоч, туфлі, тапки, бант, бинт, бунт.

Гра «Де звук?» (На початку, в середині або в кінці слова)

Лелека, хмара, айстра, автобус, вата, рама, ракета, глина, річка, камінь, танк, труба, таємниця, мишка, зима, рак, скарб, місяць, парк?

Гра «Придумай слово зі звуком А» гра з м'ячем

(- на початку слова, у середині слова, наприкінці слова)

Гра «Придумай пропозицію»

(Придумайте пропозицію зі словом Аня)

Фізкультхвилинка. Лелека.

Лелека, лелека довгонога

Покажи додому дорогу.

Топай правою ногою,

Знову – правою ногою.

Знову – лівою ногою

Після – правою ногою,

Після – лівою ногою,

Тоді прийдеш додому.

На зарядку сонечко

Піднімає нас.

Піднімаємо руки ми.

За командою – раз!

А над нами весело

Шелестит листя

Ми опускаємо руки.

За командою – два.

Знайомство з літерою "А". Показ літери "А".

Ось ніби наче куреня.

Не правда, чи хороша!

І хоч вона проста на вигляд,

А починає Алфавіт.

Ось два стовпи навскіс,

А між ними – поясок.

Ти цю літеру знаєш? А?

Перед тобою літера А!

На що схожа літера А?

З яких елементів складається літера?

Гра «Знайди літеру А»

Викладання літери з паличок.

Побудуйте літеру А із пальчиків. Хто здогадався, як це можна зробити?

Малювання букви в повітрі.

Література друку.

- Ви попрацювали і пальчики втомилися, давайте їх розімнемо.

Пальчикова гімнастика "Ми ділили апельсин".

(Рука стиснута в кулачок) Ми ділили апельсин.

(Крутимо кулачком вправо-вліво) Багато нас, а він один!

(Іншою рукою розгинаємо пальчики, складені в кулачок, починаючи з великого) Ця часточка для їжака, (Розгинаємо вказівний пальчик) Ця часточка для чижа,

(Розгинаємо середній пальчик) Ця часточка для каченят,

(Розгинаємо безіменний пальчик) Ця часточка для кошенят,

(Розгинаємо мізинчик) Ця часточка для бобра,

(Відкриту долоню повертаємо вправо-вліво) Ну, а вовку – шкірка.

(Двома руками показуємо вовчу пащу) Він сердить на нас - біда!

(Складаємо руки будиночком) У будиночок ховаємось – сюди!

Ляльці Ані час повертатися додому. Давайте їй скажемо до побачення!

Підсумок:

Діти, згадайте, з яким звуком ми сьогодні познайомилися на занятті?

З якою літерою?

Яким кольором позначаємо?

Заняття з розвитку мови

Методична розробка комунікативної НОД
«Знайомство зі звуком "А" та літерою "А"»

Каширська Юлія Вікторівна, вихователь
д/с №13 м.Олексіївки Білгородської області

Ця технологія може використовуватися педагогами під час навчання дітей грамоті, формуванні початкових поглядів на звуки і букви російського алфавіту. Конспект НОД був розроблений відповідно до вікових особливостей дітей шостого року життя та відповідно до вимог ФГЗС дошкільної освіти.

Ціль: Познайомити дітей шостого року зі звуком «А» та літерою «А».

Завдання: Знайомство з літерою "А", формувати вміння знаходити її серед інших літер алфавіту. Розвивати зорову та слухову увагу, тонку та артикуляційну моторику. Розвивати координацію промови з рухами, творчу уяву. Виховувати доброзичливість, ініціативність, відповідальність, навички співпраці.

Матеріали та обладнання: палички лічильні, літери для магнітної дошки, кольорові олівці, робочі зошити, літера А з розрізної азбуки, дидактична гра «Четвертий зайвий», «Топай – плескай».

Попередня робота: відгадування загадок, розгляд букваря Н. Жукової, вправи на виділення звуку А в словах, розучування фізкультхвилинки «Лелека» В. І. Ковалько.

Перелік літературного матеріалу:

  1. В. Берестов "Читалочка".
  2. Ковалько В. І. Абетка фізкультхвилин для дошкільнят.
  3. Е. Успенський «Литера А».

1. Організаційний момент. Привітання «Доброго ранку!».

2. Нагадати прислів'я: «Учення – світло, а неучення – темрява». (З'ясування її значення в дітей віком.)

Відомості з історії писемності. (У давнину люди писали на камінні, глиняних дощечках, папірусі, пергаменті, бересті і т. д.)

3. Читання вірша У. Берестова «Читалочка».

Не треба до мами чіплятися,

Не треба бабусю трясти:

"Вибач будь ласка! Прочитай!»

Не треба благати сестрицю:

"Ну, прочитай ще сторінку!"

Не треба кликати,

Не треба чекати,

4. Хлопці, до нас сьогодні приїхали гості – Аня та Антон (Діти підготовчої групи). Вони приготували вам завдання.

Послухайте та назвіть перший звук у словах: арка, антена, кавун, акробат.

Правильно чується звук «А». Це звук голосний, він співається і ми, коли його вимовляємо в роті, не відчуваємо перешкоди.

Подивіться на картинки. Що лікар просить сказати хворого? (А-а-а)Як дівчинка укладає ляльку спати? (А-а-а)

Давайте разом скажемо звук «А» (широко відкриваючи рота, з різною силою голосу).

5. Дидактична гра «Топай - плескати». Хлопці, якщо у слові ви почуєте звук [а], тоді хлопайте. А якщо цього звуку немає - тупайте.

Гай, оса, троянда, окунь, парта, сонце, небо, дерево, ручка, олівець, портфель, оцінка, хліб, альбом, береза, друг, іній, заєць, півень, клас, мороз.

6. Знайомство з літерою "А". Показ літери "А".

Читання вірша Еге. Успенського.

Всім відомо, літера А -

Літера дуже славна.

До того ж літера А

У алфавіті головна.

Люблять цей звук

І Андрій, і Аллочка,

Палиця так і палиця так,

І всередині паличка.

Це буква А. Вона складається з трьох паличок. Дві палички довгі, а одна коротка.

Давайте пропишемо літеру «А» у повітрі.

А тепер складемо букву з лічильних паличок.

Яку літеру склали? (А)

А ось це маленька "а". Вона складається з півкола та вигнутої палички. Які це літери? (Велика А та маленька а.)

Зверніть увагу: вони червоні, тому що вони позначають голосний звук. Давайте в зошитах напишемо літеру А червоним олівцем.

7. Фізкультхвилинка «Лелека».

Лелека, лелека довгонога,

Покажи додому дорогу. (Лелека відповідає)

Топай правою ногою,

Топай лівою ногою,

Знову - правою ногою,

Знову – лівою ногою.

Після - правою ногою,

Після – лівою ногою.

І тоді прийдеш додому.

8. Вправа "Живий конструктор".

З яким звуком ми сьогодні познайомились? З якою літерою?

Яким кольором позначаємо звук А?

Що сподобалося найбільше?

Молодці добре займалися, слухали уважно, відповідали на запитання.

Наташа Наумік
"Звук і буква А". Конспект заняття з навчання грамоти дітей підготовчої групи

Фронтальне логопедичне заняття з навчання грамотиз вихованцями старшого дошкільного віку (6-7 років)з діагнозом ФФН, що відвідують логопункт з урахуванням МБДОУ ДС №1.

Час проведення заняття: друга половина дня, відповідно до графіка роботи логопункту.

Педагогічні технології, що застосовуються на заняття:

Здоров'язберігаючі технології для збереження працездатності та розширення функціональних можливостей організму вихованців (Фіз. хвилина, чергування різних видів діяльності);

Корекційно-розвиваючого навчання;

Проблемного навчання;

Пошукові;

Індивідуалізоване виховання.

Інтеграція областей: пізнання, комунікація, соціалізація

Тема: « Звук та літера А» .

Ціль: систематизувати знання вихованців про гласне звуку та букві А.

Завдання:

Корекційно-освітні:

Вчити виділяти голосний звук[А] і позначати його буквою.

Корекційно-розвиваючі:

Формування фонематичного слуху та сприйняття, звукозлоговогоаналізу та синтезу складів.

Закріплення поняття «голосний звук» .

Автоматизація звуку [А] у складах, словах, реченнях.

Розвиток мислення на основі відпрацювання операцій аналізу та синтезу, уваги на основі формування здатності до розподілу.

Розвиток кінестетичних відчуттів, загальної, дрібної та артикуляційної моторики.

Корекційно-виховні:

Формувати позитивні установки на участь у заняття, усидливість, вміння слухати вчителя-логопеда та дітей.

Виховувати доброзичливі стосунки у дитячому колективі.

Обладнання:

Дзеркала, палички для сірникової мозаїки, картки з домашнім завданням, олівці, зошити, сюжетна картинка «Дівчинка хитає ляльку», картки - символи звуків [А], [У] (велике червоне коло і маленьке червоне коло, картка з буквою"А", музичний центр, аудіозапис для фізхвилинки

Хід заняття

I. Організаційний момент: звернення до особистого досвіду дітей.

Логопед пропонує дітям:

Згадати, з яким звуком та літероювони познайомилися на минулому заняття;

Дати характеристику цьому звуку;

Згадати слова, які починаються на цей звук.

ІІ. Основна частина заняття: знайомство з новим матеріалом

1. Робота логопеда та дітейбіля дошки із предметними картинками.

Логопед виставляє картинки на дошку, просить дітей сказати, що зображено на картинках, який звукнайчастіше зустрічається у назві цих предметів.

Словниковий матеріал: антена, автобус, лелека, кавун, акробат, апельсин.

2. Артикуляція та характеристика звуку [А].

Логопед показує сюжетну картинку «Дівчинка хитає ляльку», читає вірш:

Широко рота відкриваємо

Ляльку ласкаво качаємо:

"А-А-А-А-А-А".

Діти вимовляють звук [А] спочатку хорома потім індивідуально з різною силою голосу.

Робота дітейз індивідуальними дзеркалами: дивляться у дзеркало, вимовляють звук[А] і роблять висновок про те, що при проголошенні звуку[А] – рот широко відкритий, язик лежить на дні ротової порожнини, повітря у роті не зустрічає перешкоди.

Логопед дає узагальнююче поняття: «Голосні звуки - співають, танцюють, не зустрічають перешкод. Згодні - на все натикаються, про все спотикаються. Згодні зустрічають перешкоду у вигляді губ, зубів, язика» (Діти повторюють хором і по одному).

Діти разом із логопедом роблять висновок про те, що звук [А] – голосний звукОскільки повітря в роті не зустрічає перешкоди, ми його можемо заспівати. Символ звуку[А] – велике червоне коло.

3. Ігрова вправа «Світлофор (Виділення звуку з низки голосних звуків) ».

Почувши голосний звук А, діти піднімають символ звуку [А].

4. Дидактична гра "Будь уважний".

Логопед пропонує дітям, відібрати картинки, у назві яких є звук [А].

Словниковий матеріал: лелека, апельсин, лялька, пила, кавун, автобус.

5. Дидактична гра «Веселий поїзд».

У відібраних картинках, дитина визначає позицію (місце) звуку[А] у слові і поміщає картинку у відповідний вагончик (перший, останній, середній).

6. Фізкультхвилинка

Діти вгадують звукипо беззвучній артикуляції, потім виконують рухи по тексту:

Хомка-хомка - хом'ячок - смугастий бочок.

Хомка рано встає, щічки миє, шию тре.

Підмітає Хомка хатку і виходить на зарядку.

Раз два три чотири п'ять,

Хомко хоче сильним стати!

7. Дидактична гра «Живі звуки» .

Перед початком гри, дітям лунають картки із символами звуків [А], [У].

Логопед вимовляє склад АУ. Діти відповідають на питання:

Скільки звуків ви почули?

Який перший звук ви почули? Який другий звук?

До дошки виходять діти з картками – символами звуків [А], [У], стають те щоб вийшов склад АУ. Потім логопед просить дітейпомінятись місцями і вимовити новий склад.

8. Знайомство з літерою А.

Логопед демонструє ілюстрацію із зображенням літери А. Діти розглядають її.

Логопед читає вірш про літеру А:

Ось два стовпи навскіс,

Визначають на що схожа буква А,

Вважають кількість елементів її складових,

Прописують літеру А в повітрі,

Викладають буквуА з рахункових паличок,

Обводять трафарет літери А, розфарбовують або заштриховують червоним олівцем,

Друкують у зошиту рядок з літерою А.

ІІІ. Підсумок заняття. Оцінка діяльності дітей.

Логопед підбиває підсумок заняття:

Діти згадують, з якою звуком і якою буквою вони познайомилисядають характеристику звуку [А].

Діти згадують, завдання, що викликали труднощі, особливий інтерес тощо.

Логопед дякує дітей та прощається з ними.

Конспект НОД «Знайомство зі звуком та літерою А, У»

Ціль: Познайомити дітей зі звуком «А» «У» та літерою «А» «У».

Завдання: Знайомство з літерою "А", "У" формувати вміння знаходити її серед інших літер алфавіту. Розвивати зорову та слухову увагу, тонку та артикуляційну моторику. Розвивати координацію промови з рухами, творчу уяву. Виховувати доброзичливість, ініціативність, відповідальність, навички співпраці.

В.: Здрастуйте хлопці, ми сьогодні з вами вивчатимемо нові звуки та літери, а які ви самі мені відповісте. Своє заняття хочу почати з вірша

Читання вірша У. Берестова «Читалочка».

Не треба до мами чіплятися,

Не треба бабусю трясти:

"Вибач будь ласка! Прочитай!»

Не треба благати сестрицю:

"Ну, прочитай ще сторінку!"

Не треба кликати,

Не треба чекати,

В.: Послухайте та назвіть перший звук у словах:

арка, антена, кавун, акробат.

Правильно чується звук «А». Це звук голосний, він співається і ми, коли його вимовляємо в роті, не відчуваємо перешкоди.

Подивіться картинки. Що лікар просить сказати хворого?(А-а-а) Як дівчинка укладає ляльку спати?(А-а-а)

Давайте разом скажемо звук «А»(широко відкриваючи рота, з різною силою голосу) .

Послухайте та назвіть перший звук у словах:

Вуха, равлик, праска, качка, вулиця.

Який звук ви чуєте на початку кожного слова?

Правильно, чується звук "У". Це звук голосний, він співається і ми у роті, коли його вимовляємо не відчуваємо перешкоди. Подивіться на картинку: їде поїзд та дає гудок «УУУУ».

Дають акустичну характеристику.

[А]: рот широко відкритий, губи спокійні, не напружені, кінчик язика та нижніх зубів, язик плоский; голосний.

[У]: губи округлені та витягнуті трубочкою, кінчик язика не досягає нижніх зубів, спинка язика вигнута; голосний. Площинне зображення артикуляції звуків [А] та [У].)

В.: Зараз я називатиму різні слова, лясніть над головою, коли

почуйте звук [А]; хлопніть внизу – коли почуєте звук [У].

Осінь листопад заморозок золота в'янути полетіти

Мокро негода погода хмари дощ помаранчевий червоний

Фізмінутка

А тепер трохи відпочинемо та пограємося.

Між ялинових м'яких лап Дощ тихо кап, кап, кап!(Діти по черзі то піднімають, то опускають руки перед собою долонями догори)

Де сучок давно засох, Виріс сірий мох, мох, мох!(Діти повільно присідають з опущеними, притиснутими до корпусу руками.

Де листок до листка прилип, З'явився гриб, гриб, гриб!(Діти повільно піднімаються, тримаючись руками за голову, як за капелюшок)

Хто знайшов його, друзі?(Діти стоять прямо, знизуючи плечима)

Це я, я, це я!(Діти притискають руки до грудей, ствердно киваючи головою.)

Знайомство з літерою "А". Показ літери "А".

В.: Читання вірша Еге. Успенського.

Всім відомо, літера А -

Літера дуже славна.

До того ж літера А

У алфавіті головна.

Люблять цей звук

І Андрій, і Аллочка,

Палиця так і палиця так,

І всередині паличка.

Це буква А. Вона складається з трьох паличок. Дві палички довгі, а одна коротка.

Давайте пропишемо літеру «А» у повітрі.

А тепер складемо букву з лічильних паличок.

Яку літеру склали?(А)

А ось це маленька "а". Вона складається з півкола та вигнутої палички. Які це літери?(Велика А та маленька а.)

Зверніть увагу: вони червоні, тому що вони позначають голосний звук. Давайте в зошитах напишемо літеру А червоним олівцем.

Знайомство з літерою «У» .

В.: Послухайте вірш:

"У" - сучок.

У будь-якому лісі

Ти побачиш літеру "У".

Подивіться, ось літера "У".(Виставляється картка із зображенням літери «У»).

Знайдіть літеру «У» на своїх листах. Проведіть по ній пальчиком (обведіть) та заштрихуйте її червоним олівцем. Чому червоним, хто скаже?

Тому що звук «У» голосний і позначаємо його червоним кольором.

Ви попрацювали і пальчики втомилися, давайте їх розімнемо.

Намалюйте у повітрі букву «У», зробіть вправу «Кільце-кулак» (показ логопеда).

10. Викладання літери «У» з паличок.

Скільки вам знадобилося паличок?

11. Надрукуйте літеру «У» у зошитах.

Фізкультхвилинка «Лелека».

Лелека, лелека довгонога,

Покажи додому дорогу.(Лелека відповідає)

Топай правою ногою,

Топай лівою ногою,

Знову - правою ногою,

Знову – лівою ногою.

Після - правою ногою,

Після – лівою ногою.

І тоді прийдеш додому.

«Господин якось з базару прийшов»:

Хазяйка одного разу з базару прийшла,Крокують пальцями по столу.

Хазяйка з базару додому принеслаЗагинають по одному пальчику.

Картоплю, капусту, моркву, горох

Петрушку та буряк. Ох!Бавовна.

Ось овочі суперечку завели на столі- Поперемінно вдаряють кулачками.

Хто кращий, смачніший

І потрібніший на землі.Загинають по одному пальцю на назву.

Картопля? Капуста?

Морквина? Горох?

Петрушка чи буряк? Ох!Бавовна.

Господиня тим часомСтукають ребром долоні.

Ніж взяла.

І ножиком цим

Кришити початку Загинають по одному пальчику на руку.

Картоплю, капусту

Морква, горох,

Петрушку та буряк. Ох!Бавовна.

Накриті кришкою,Складають руки навхрест.

У задушливому горщику

Кипіли, кипіли в окропі

Картопля, капуста,Загинають по одному пальчику на руці.

Морква, горох,

Петрушка та буряк. Ох!Бавовна.

І суп овочевий виявився непоганим!Показують, як їдять суп.

Підсумок:

З яким звуком ми сьогодні познайомились? З якою літерою?

Яким кольором позначаємо звук А?

Що сподобалося найбільше?

І ми намагаємось робити все можливе, щоб так воно й було. Але всі дітки різні - кожен має свій темперамент і відмінні риси характеру, наділений від народження властивими тільки йому здібностями і, відповідно, розвиток кожного малюка проходить своїм унікальним шляхом.

Сьогодні я хотіла б торкнутися дуже важливої ​​теми знайомства дитини з літерами — адже як без них навчитися читати. Деяким дітям процес вивчення та запам'ятовування алфавіту дається дуже легко, і вони плавно і без особливих зусиль переходять безпосередньо до читання. Але так відбувається не у всіх малюків. Буває, що дитина ніяк не може запам'ятати літери, та й просто не виявляє бажання цим займатися. Приблизно так було в нас.

Наша історія

На мій погляд, ми з сином досить пізно приступили до знайомства з алфавітом — приблизно з 4,5 років. А все тому, що довгий час мені не вдавалося зацікавити свого малюка буквами. Швидше за все, причини цього ховалися в його непосидючому характері та схильності до рухливого способу життя.

Нам завжди досить важко давалися ігри та заняття на розвиток, які вимагали усидливості, нехай і не дуже тривалої. Навіть будучи маленьким, він завжди віддавав перевагу, освоєнню спортивних комплексів та біговим заняттям. Думаю, багато мам хлопчиків, та й деяких дівчаток теж, стикаються з такими труднощами.

Мені часто доводилося буквально на ходу вигадувати розвиваючі моменти і між собою, непомітно вплітати їх у улюблені заняття сина. Тому поки що синочок був маленький, літери ніяк не вклеювалися в наше пізнавальне середовище. Хоча я все одно не залишала спроби зацікавити свого непосидючого малюка літерами рідного алфавіту.

Звуковий плакат «Азбука, що говорить»

Наші «літерні» справи трохи зрушили вперед, коли в подарунок на своє 3-річчя синочок отримав звуковий плакат «Азбука, що говорить». Думаю, що зараз така абетка є у багатьох малюків. Син спочатку зацікавився новою цікавою річчю, але незабаром перестав звертати на неї увагу. Можливо, ще не настав час, а, можливо, він просто тоді не до кінця зрозумів сенс цього предмета, що «говорить». Після цього ми вирішили поки що прибрати азбуку-плакат з видного місця, але залишили її в зоні доступу дитини.

Через якийсь час синочок сам почав періодично її діставати, включати та грати з нею. Причому він любив це робити один, без нашої участі. І з того часу якось процес пішов.

Незабаром після «Азбуки, що говорить» у нас з'явився набір дерев'яних літер «Алфавіт». Чудовий набір! Як багато разів він нас виручав у зайнятих та іграх. Ми складали з них слова, використовували в ігрових квестах, обводили їх і вирізали, а потім прикрашали літери-заготівлі різними творчими техніками, та ще багато інших цікавих ідей здійснили за їх допомогою.

З'явився у нас цей набір також у ранньому віці, але, на відміну від азбуки, що говорить, синок досить часто відкривав коробочку з літерами, розглядав їх і вивчав на дотик, шукав такі ж літери на плакаті з алфавітом. І в цьому випадку також більше вважав за краще самостійно з ними займатися. Лише іноді запрошував мене пограти разом із ним — і ми складали різні прості відомі йому слова. Перше викладене нами слово, звичайно, було ім'я синочка.

Є у нас і кубики з літерами, але грати з ними за призначенням синочку чомусь не дуже подобалося — він зводив з них різні будівлі. Хоча, на мій погляд, літерні кубики — чудова можливість у простих ігрових ситуаціях познайомити малюка з алфавітом із раннього віку.

Наш набір кубиків «Літери»виглядає ось так:

Кубики дерев'яні, дуже гладкі, із закругленими кутами, із яскравими кольоровими літерами – цілком гідний вибір для ігор та занять із малюками.

Книги - помічники

Вважаю, що одним із значних поштовхів до активного освоєння сином алфавіту стала поява у нас чудової книги Георгія Юдіна «Буквареня»(Лабіринт, Озон). У книзі є все, що може привернути увагу дитини:

  • великі виразні літери;
  • цікаві асоціації;
  • приклади звуконаслідувань;
  • коротенькі кумедні та цікаві оповідання, пов'язані з кожною літерою;
  • коротка історія винаходів та появи різноманітних предметів, подана доступною мовою.

Нам цю книгу дали на якийсь час — і ми дуже швидко і з великим задоволенням її прочитали. Спочатку ми домовилися знайомитися з трьома літерами в день, щоб нова інформація добре засвоїлася, і синочок щодня з нетерпінням чекав моменту, коли ми знову відкриємо книгу.

Знайомство з літерами російського алфавіту в компанії «Букваренка» відбувається весело, легко, задерикувато і з великим інтересом. Вважаю, що кожен малюк обов'язково повинен потримати в руках і погортати сторінки цього чудового видання.

А ще одночасно з «Букваренем» ми регулярно і, найголовніше, із задоволенням почали переглядати абетку, за якою вивчала букви я в дитинстві і яка чудово збереглася з тих часів.

Поступово ми підключили до занять ще одну цікаву книгу-альбом «Домашня азбука»(Автори В. Букатов, М. Ганькіна, Т. Яригіна). Це практичний посібник для занять із дітьми 4-7 років, або, як зазначено на обкладинці, — «Веселий підручник для батьків та маленьких дітей».

Дійсно, у книзі безліч ігрових завдань та занять на розвиток дрібної моторики, мислення. Є постійне вплетення пізнавального матеріалу в побутове середовище, а також поетапне закріплення отриманих знань в іграх та завданнях рубрики «Зміна». Скажу більше, ця книга — це просто скарбниця захоплюючих ідей для легкого вивчення алфавіту.

Наприкінці книги є великий роз'яснювальний розділ «Як працювати з абеткою». А після вивчення всієї алфавіту автори пропонують провести домашнє свято «Моя абетка» і дають не лише докладний план підготовки до нього, а й навіть сценарій самого свята. Ми з синком таке свято ще не влаштовували, але, гадаю, все ще попереду.

Настільні ігри та картки

У нашій ігровій колекції є кілька настільних ігор, спрямованих вивчення алфавіту. Кожна з них по-своєму цікава і допомагає дитині освоїти літери. Розповім коротко про ці ігри.

Набір м'яких букв «Алфавіт»- Універсальна і дуже цікава гра-трафарет з пористої гуми. З'явився у нас цей набір давно, одразу дуже полюбився моєму синочку, і, як і раніше, він іноді звертається до нього. Грати з такою азбукою можна по-різному - ось деякі варіанти ігор:


Щоразу можна вигадувати нові ігрові ситуації із набором м'яких літер. Думаю, що подібний алфавіт можна спробувати зробити в домашніх умовах із пористої гуми для творчості або із щільних господарських губчастих серветок, вирізавши заздалегідь нанесені контури букв канцелярським ножем.

Розвиваюча гра «Літера»для дітей від 3 до 7 років - складається з 8 блоків з літерами та 40 карток-пазлів із зображенням різних тварин та предметів.

Правилами передбачено кілька варіантів ігор різного рівня складності:

  • підбирати та прикріплювати потрібні картинки до кожного блоку;
  • "Загадалка" - відгадати тільки за описом, не дивлячись, обрану картинку;
  • «Ланцюжок» — на вміння знаходити загальні ознаки та властивості предметів;
  • "Хова" - на розвиток зорової пам'яті.

Навчальна гра Ерудит. Дружні літери»(Від 3 років). У складі гри - 9 величезних ігрових полів, а також комплект з 88 фішок з літерами та 33 порожніх фішок.

Приступаючи до гри, малюк потрапляє до країни Буківка та поступово знайомиться з жителями цієї яскравої країни – Буквамі. Для кожного ігрового поля передбачено кілька різноманітних варіантів ігор, також можна разом із малюком вигадувати свої сюжети.

Набрид бардак у дитячій? Втомилися без кінця збирати іграшки за дитиною?

Усі дев'ять полів дуже великі та яскраві – відмінний спосіб зацікавити та захопити малюка пізнавальною грою.

Розвиваючі картки «Смурфіки. Літери та склади» (від 3 років) - це 33 яскраві картки з літерами та завданнями. Займаючись з ними, малюк, крім вивчення алфавіту, вчиться складати склади та прості слова.

На двох окремих картках наведено сім різноманітних та доступних варіантів ігор (знахідки, словоробка, вигадка, «Навгад», «Хто більше», «Потрапив!»). Ці картки ми зазвичай брали із собою в різні поїздки на транспорті або в поліклініку — з їхньою допомогою весело та з користю проводили час у періоди тривалих очікувань.

Садова азбука-плакат

Минулого літа майже повністю ми провели на дачі. І на наш приїзд туди мені прийшла ідея, як простим і пізнавальним способом закріпити отримані нещодавно азбучні знання. З рулону, що залишився на дачі, від шпалер ми зробили довгий плакат, великими літерами написали зверху назву «Садова азбука» і повісили його на веранді на стіну.

Я заздалегідь підготувалася, виписавши собі всі садові, які є у нас у квітнику, на городі та навколо дачної ділянки – щоб нічого не проґавити і зробити нашу садову азбуку максимально повною та насиченою. Скажу відразу, що навколишніх нас у саду рослин знайшлося практично на кожну літеру, а на деякі літери навіть по кілька видів. Єдина складність була з літерою «ю» — ми на цю літеру знайшли берізку і в підписі на плакаті просто підкреслили цю літеру в слові.

Потім поступово ми почали заповнювати плакат: щодня позначали на ньому нову літеру, рухаючись в алфавітному порядку, і одразу виходили до саду шукати рослини, квіти, чагарники, дерева, ягоди, фрукти чи овочі, назва яких починається на цю літеру. Знайшовши потрібну нам рослину, ми акуратно відривали від нього невелику гілочку, листок або квіточку, і приклеювали (на клей ПВА або на скотч) цю частину рослини на плакат поруч із відповідною літерою. Поруч із рослиною я підписувала його назву, і ми прочитували її разом кілька разів.

Наші заняття з садової літньої азбуки, на мою велику радість, дуже захоплювали синочок. Він не тільки в абсолютно невимушених умовах постійно повторював літери і набував так необхідні йому навички читання, а також знайомився з новими видами рослин і дізнавався про них багато цікавого. Поступово гілочки і квіточки на плакаті в жарких і трохи притінених умовах підсихали і набували вигляду свого роду гербарію — це цілком привабливо. Жаль тільки, показати зараз нашу «Садову азбуку» не зможу — вона залишилася на дачі, а сфотографувати її так і не встигли.

Саморобні літери та прості ігри

А зараз хотіла б згадати ще кілька простих у реалізації ідей для наочного знайомства з літерами та їх запам'ятовування, які я між собою підключала до наших ігрових занять у різні періоди. Думаю, що багато хто з них вам відомий і вже застосовувався у заняттях, але все одно краще розповім.

Літери із солоного тіста або пластиліну- ліпимо, підсушуємо та граємо.

Літери з продуктів(З квасолі, бобів, різного виду макаронів) - відмінний варіант розвиваючих та навчальних занять на кухні.

Літери з підручних матеріалів— у наших будинках знаходиться безліч побутових безпечних предметів, які можуть використовуватися в заняттях з дітьми, у тому числі й у вивченні алфавіту.

Це можуть бути дерев'яні палички та брусочки, гудзики, декоративні камінці, морські або річкові камені, кришки від пластикових пляшок, прищіпки, черепашки тощо.

Викладаємо цими предметами літери і заразом розвиваємо дрібну моторику.

Вулична абетка— на прогулянці напишіть кілька літер або якесь слово на снігу, на піску, на землі і попросіть малюка повторити за вами. Також літери та слова можна викладати з гілочок, камінчиків та опалих листків.

— з будь-яких використаних картонних упаковок та коробок з великими написами вирізаємо літери та складаємо з них різні склади та слова:

- На окремих альбомних аркушах пишемо об'ємні літери і просимо малюка з наявних підібрати картинки, зображення на яких починаються на ці літери, і приклеїти їх поряд з потрібною літерою. На фотографіях — сторінки з нашої саморобної абетки, зробленої в 3 з невеликим роками сина:

Гра «Відгадай літеру»- пишемо рукою по одній літері в повітрі або на спині малюка і просимо її відгадати. Періодично міняйтеся ролями - нехай дитина показує, а дорослий відгадує. Також літери можна зображувати за допомогою тіла. Ці веселі заняття зазвичай дуже подобаються дітям.

- Дорослий на альбомному аркуші пише великі об'ємні літери і пропонує малюкові пройти олівцем буквеним лабіринтом. Проводити лінії можна по-різному, виявляючи фантазію: щоразу обводячи новий контур або, не відриваючи олівця від паперу, робити контури по спіралі. Літерні заготовки можна використовувати неодноразово, проводячи доріжки різними кольорами. Це гарне заняття для підготовки руки до письма. Потім літери можна вирізати за контуром (заодно малюк потренується) і використовувати в інших цікавих іграх та заняттях.

Читання

Ось так, поступово використовуючи всі перераховані способи, літери ми з синочком все-таки освоїли, хоч і пізно і не без зусиль. Нині ми маємо інший період — активне навчання читанню. І воліє синок займатися зовсім не за дуже популярним зараз букварю Н.С. Жуковий ( Лабіринт, Озон), яким у нього проходять заняття в дитячому садку. Удома він завжди обирає той самий радянський буквар — спадок минулих поколінь, що зберігся. Синчику перейшли від мами з татом цілих два букварі, що трохи відрізняються один від одного. І щоразу він сам обирає — який буквар ми читатимемо, мамин чи татов. Синок дуже трепетно ​​ставиться до цих книг. Хто знає, може, цілком реальний зв'язок поколінь зробить свою справу — і наша дитина незабаром читатиме вже саму.